Obrázek k článku
Joanne Vinšová
Japonsko okem neturisty

Jak vypadá země zapadajícího slunce, když sejdete z tras pro turisty a podíváte se tam, kam se davy nedívají?

Obrázek k článku
Jindřich Čech
Po ťahoch štetca na plátno sa moja duša stáva naplnenou, je to zvláštny vnútorný stav, říká výtvarnice Katarina

Katarina Prídavková se malováním aktivně zabývá už od svých 15 let. V současnosti žije a tvoří ve Španělsku.

Obrázek k článku
Joanne Vinšová
Smyslem našich aktivit je zapojit co nejvíce lidí a ukázat jim, že mohou vlastníma rukama něčím přispět, říká Silvie z Pěstuj prostor

Jak vytvářet a zlepšovat veřejný prostor? Na otázky odpovídá Marek Sivák a Silvie Haslová

Obrázek k článku
Joanne Vinšová
Myslím, že nás ze všeho nejvíc drží představa, že děláme něco smysluplného, říká šéfredaktor

Kdo stojí za magazínem Arspoetica.net? Kde se vzal ten název? Přesně po roce fungování se Jindřich dělí o svá tajemství - počátky časopisu, jeho fungování a plány do budoucna.

Obrázek k článku
Jan Těsnohlídek
BÁSNÍK: Jan Těsnohlídek ml.

Přinášíme vám dalšího z básníků. Tentokrát je jím Jan Těsnohlídek. Laureát Ceny Jiřího Ortena, redaktor a nakladatel.

Obrázek k článku
Julie Valešová
Dobrovolníkem v Africe

Otevřel se mi zcela jiný svět. Zůstala jsem naprosto konsternovaná. Nejvíce mě na první pohled zaujalo, jak moc jsou rozdíly mezi tamními lidmi viditelné.

Obrázek k článku
Jan Sedlák
PilsHub - místo efektivní práce

Náš PilsHub je první minihub v Plzni! Pro všechny se zájmem o networking a coworking.

Obrázek k článku
Matěj Vlček
Matěj Vlček - Photo

Mojí srdeční záležitostí jsou krajiny a příroda obecně. Nebojím se ani nočního focení, kdy je kolem mne klid a před očima mám jen foťák, hvězdy, přírodu nebo město.

Obrázek k článku
David Horn
Propití básníci

Cílem jeho tvorby je oživit kouzlo rytmické rýmované poezie, která na současné tvůrčí scéně stále více ustupuje volnému verši. Ve svých básních sází na srozumitelnost obsahu a jasné významy.

Obrázek k článku
Vasha
Vaporwave - hudební styl, který nikdo nezná

Tento styl byl prosazen díky internetové posedlosti kulturou 80. a 90. let spolu s glitch artem, římskými bustami a samozřejmě elevator music.

Obrázek k článku
Tereza Setničková
Sopečný ostrov Tenerife

Vydali s rodinou poznávat španělský ostrov Tenerife, který rozhodně předčil naše očekávání. Když pomineme chladný vrcholek této hory, je na ostrově celoročně příjemné teplo, a proto se mu také říká ,,ostrov věčného jara”

Obrázek k článku
Martin Vrba
Kung fu – studna moudrosti, cesta ke zdraví nebo násilné bojové umění?

Čínské kung fu má dlouhou a bohatou historii, bohužel i krvavou.

Obrázek k článku
Jan Rosenthaler
Indie – láska a nechuť na první pohled

Indii vnímáte hlavně čichem. Jsou tam miliony chudých tísnících se tak na kilometru čtverečním. Je zavalena odpadky, lidé se tam v nich brodí po kolena.

Obrázek k článku
Veronika
Local Street Design

Akce Local Street Market neboli LSD dala mladým talentovaným tvůrcům z Plzně a okolí šanci ukázat, rozšířit a prodat své selfmade výrobky.

Obrázek k článku
Jitka Tuková
Arisu origami

Občas sama sebe nazývám Arisu. Jsem skladatelka. Neskládám ovšem z tónů ale z papíru. Jsem skladatelka origami, tvořím z něj předměty každodenního potěšení.

Obrázek k článku
Kryštof Trkovský
Plasma speaker - blesky, které hrají

Co to je? Co to tu hraje? Proč na to nesmím sahat? Ani se nedivím, proč se každý ptá. Rád bych vám poreferoval o jednom velice zajímavém zařízení, jehož jsem autorem.

Obrázek k článku
Jan Rosenthaler
Panoptikon Barikáda

Panoptikon Barikáda je velmi odvážný a novátorský projekt, který si zakládá na naprosté svobodě. Ač se to nezdá, Panoptikon je divadlo. Najdeme ho na Žižkově v Praze, přesněji v husitském kostele.

Obrázek k článku
Eva Dang
Eva Dang Photography

Objevila jsem kouzlo v zachycení neobyčejných momentů. Mám naději v jiných lidských příbězích a v chuti stále hledat složitější cíle.

Obrázek k článku
Joanne Vinšová
Bát se vycestovat kvůli migrační krizi je holý nesmysl, říká cestovatel Petr Novák

Cestovat může každý. S hypotékou, s kariérou v korporátu i s malými dětmi. Chce to jen znát pár důležitých triků od těch, kteří už svůj batoh sbalili.

Obrázek k článku
Filip Lanči
Edgar Degas

Francouzský malíř Edgar-Hilaire-Germain de Gas se narodil 19. července 1834 v Paříži. Již od svého útlého věku velice rád chodil do Louveru, kde obdivoval díla starých mistrů, a projevuje se jeho cit a láska pro malířství.

Obrázek k článku
Jakub Mikoláš
Haré Krišna - Lexikon kuchyní

Na konci srpna jsem objevil na trutnovském hudebním festivalu novou gastrolásku. Je jí naprosto neuvěřitelná Hare Krišna kuchyně. Mě „masožrouta“ dokonale okouzlila, ač je zcela bezvýhradně vegetariánská.

Obrázek k článku
Vasha
Shoegaze - hluk, něha a extáze

Přesně jako ve snu, nikdy si nepamatujete jasný obraz, pouze zamlženou vzpomínku na nádherně prožité chvíle nebo na agónii. Prostě se necháváte unášet tou extází přenádherného hluku a něhy zároveň.

Obrázek k článku
Jakub Fořt
"Blázinec" Dobřany

V přívětivém městečku Dobřany na jižním Plzeňsku se nachází psychiatrická nemocnice. Její historii, léčebné metody, přístupu k pacientům, od nedodržování lidských práv až po postupné zlepšení, najdete v našem článku.

Obrázek k článku
Ondra Tomášek
In Linz, beginnt

Přesně takto zní slogan hornorakouské metropole, města, z něhož pomalu opadává kaz předsudku o špinavém, ocelářském městě. Města, jež turisté znovu objevují jakožto středobod umění a kultury.

Obrázek k článku
Filip Lanči
Le Corbusier - mistrovství železa a betonu

Ostré linie, nosné sloupy, architektura jako umění. Silné kulaté brýle s puntíkovaným motýlkem. Krása železobetonu dotažená na prvotřídní úroveň.

Obrázek k článku
Jakub Fořt
Proč se chci stát chemikem?

V sedmé třídě jsem jakoby náhodou nahlédl do chemického kabinetu naší základní školy. Výjev, který se mi naskytl, zavelel mému sedacímu svalstvu spočinout na nejbližším sedadle. Byl jsem jako omráčen.

Obrázek k článku
Lucie Hanušová
Hanuš - divno a nereálno

Od focení kytiček, zvířátek a svých přátel jsem se dostala k focení známějších modelek na internetu. Miluju focení, alternativní zajímavé osoby, divno a nereálno.

Obrázek k článku
Jan Sedlák
Penězdroj - každý dobrý nápad má mít šanci na úspěch

Nejsme žádná korporace, banka nebo holding. Jsme pár crowdfundingových nadšenců, které baví spojovat lidi, kteří mají dobré nápady s těmi, kteří je rádi podporují.

Obrázek k článku
Barbora Kutá
Kutá, mladá básnířka

Možná se na svět nechci jen dívat, možná v něm takhle už nechci žít, tak budu hlídat bránu pekla, kreslit tam skřítky zbytky kříd.

Obrázek k článku
Vasha
Grunge - upřímnost a špína

Zkreslená kytara a flanelová košile, dlouhé vlasy a vzdor. Neskutečně pestré vokály a hlavně naprostý bordel. To vše je Seattle sound

Obrázek k článku
Jakub Mikoláš
Lexikon světových kuchyní – japonská

Konichiwa! Venku začínají být pořádná vedra a věřte, že lehoučká kuchyně, kterou vaří v Zemi vycházejícího slunce, je tou pravou do horkých letních dnů.

Obrázek k článku
Martin Kopecký
Paříž, město kontrastů

Francouzská metropole má mnoho tváří. Jednou z nich jsou luxusní obchody a kavárny, druhou zašlé uličky, zloději a žebráci. Jakou z nich uvidí turista, který je ve městě světel poprvé?

Obrázek k článku
Meluzínka
První den v Iowě

Nebyla jsem, ani v polovině kufru, když do pokoje nakoukla host sestra a zeptala se, jestli s ní chci jet na fotbalový trénink. Ani ne pět minut na to, jsem si už pořizovali fotku

Obrázek k článku
Jindřich Čech
Vaněk: Skauting v lidech rozvíjí pocit zodpovědnosti

Čím jsou čeští skauti specifičtí? Jaká je budoucnost skautingu u nás a jak se změnil od doby, co Petr Vaněk nastoupil do svého prvního oddílu?

Obrázek k článku
Jiří Novák
Jiří Novák photography

Už jako kluk jsem s kinofilmovým automatem Minolta navštěvoval zoologické zahrady. Vždy mě to táhlo k focení zvířat, přírodu jsem od dětství miloval.

Obrázek k článku
Vasha
The Doors

Tak psychedelicky poetická kapela jako je The Doors na Ars poetica nesmí rozhodně chybět. Tak je pochopitelné, že doba nastala právě teď. Čas na žití, čas na lhaní, čas na smích, čas zemřít… čas na The Doors

Obrázek k článku
Jakub Mikoláš
Apetit festival

Jako první mě stejně jako loni zaujal pivovar Příšov. Po skvělé 14° jsem si zamířil k svěžímu švédskému předkrmu Gravlax. Pak přišlo kachní prso, vyzrálý biftek z loupané plece a pečené brasírované stehýnko. Letošní ročník se opravdu povedl!

Obrázek k článku
Joanne Vinšová
Tisíc divů architektury v Nizozemí

Od náznaků secese přes neogotické budovy zde stojí vedle sebe i klasicismus, románský sloh a občasně romantické kostely. Vítejte v krásném A´damu.

Obrázek k článku
Zuzana Vodáková
Zuzana Vodáková - odstíny klidu a naplnění

Jsem člověk, který se řídí svým srdcem a intuicí. Téma jsem proto hledala ve snech a aktuálním rozpoložení. Spojila jsem tím dva aspekty a vyjádřila, co cítím

Obrázek k článku
Lucka Wintrová
Pilsen Evening Rock

V sobotu 14. 5. se Ars poetica rozhodla zorganizovat historicky první akci. Jak již název napovídá, šlo o koncert několika kapel hrající především rock

Obrázek k článku
Miroslav Sosoi
Miroslav Sosoi - básně

Básník, prozaik a textař, jehož tvorba by se dala popsat také jako alibistické vyhledávání nádhery v zanícení mučivých, existenčních otázek a perspektiv

Obrázek k článku
Meluzínka
American Dream

5. srpna 2014 jsem ráno vstala velmi brzy. Rozespalá jsem si zahrála na klavír a pomalu jsem se odšourala do auta. Příští zastávka? Amerika. Na celý jeden rok.

Obrázek k článku
Filip Lanči
Banksy

Kontroverze, gerila, pravda přímo bijící do očí. Vysmívá se nám všem. To vše z povzdálí. Banksy. Pouliční umělec, jehož identita je stále neznámá

Obrázek k článku
Roman Nguyen
Nguyen Roman Photographer

V mých fotkách najdete osoby, které shledávám krásnými a něčím zajímavými. V oblečení, které se mi líbí. A v prostředí, které dotvářejí celou atmosféru.

Obrázek k článku
Lucka Wintrová
Slam poetry

Čistě teoreticky by se dalo říct, že slam je vlastně jen určité odvětví autorského čtení, jehož diváci se rozhodli výkony účinkujících hodnotit i jinak než potleskem

Obrázek k článku
Jan Wilda
Poezie R170

jičínská skupina šesti básníků, kteří své básně společně publikují na facebooku. Zúčastnila se v minulosti i několika autorských čtení, která se například v Jičíně propojovala s koncerty kapel

Obrázek k článku
Jakub Mikoláš
Lexikon světových kuchyní – Řecká

Pomalu začíná venku krásné počasí, a tudíž začíná sezona grilování. A právě na grilování je řecká kuchyně – i když nejen ta – postavena. Navíc se, jelikož jejím základem je čerstvá zelenina a bylinky, do horkých dnů výtečně hodí

Obrázek k článku
Kateřina Sutrová
Julie Valešová - Myslím, že je dobrý poznat svoje hranice

Rozhovor s Julií Valešovou (18), účastnicí závodů Spartan Race a držitelkou medaile Trifecta

Obrázek k článku
Jan Rosenthaler
Expedice No Limits

Vytyčili jsme si jako svou nejvyšší tužbu navštívit Himálaje, vzít s sebou handicapovaného, natočit o tom film, uspořádat vernisáž, přednášky…

Obrázek k článku
Ondra Hrdina
Ondra Hrdina - Fantazie obrazů

Jako dítě jsem kreslil vždy pomocí kopírování. Když jsem něco překreslil, jako by to bylo mé vlastní. Časem jsem však dostal svoje nápady. Netrvalo dlouho a byl jsem tím téměř posedlý

Starší články >>